Tarta – czy musi być słona?

Kategorie Jedzenie
tarta z winogronami

Jeśli kiedykolwiek w swoim życiu mieliśmy okazję spróbować tarty, najprawdopodobniej kojarzymy ją z czymś słodkim. Pyszne i wspaniale zarumienione ciasto francuskie zostało nam podane w towarzystwie jasnego kremu i świeżych owoców. Całość oblana mleczną czekoladą zdecydowanie zaspokoiła nasze kubki smakowe, przenosząc nas jak gdyby do innego świata – kulinarnego nieba, którego nie chcieliśmy opuszczać.

Przeróżne przepisy na tarty zwykle uwzględniają słodkie dania, podczas gdy tartę równie dobrze możemy spożyć na obiad czy kolację. W wersji słonej też nas na pewno zachwyci. Przekonajmy się do tej wariacji i raz jeszcze zaskoczmy swoje kubki smakowe.

Zanim sami spróbujemy przygotować zachwycającą tartę na słono, spróbujmy jej skosztować w znanej i powszechnie lubianej restauracji. Udajmy się do lokalu gastronomicznego z eleganckimi daniami, zamówmy tą wariację słodkiego deseru i poczekajmy, aż kelner przyniesie nam talerz z niesamowitą potrawą. Gdy tylko zasmakujemy tarty z warzywami, przekonamy się do niej w stu procentach. Zachwycimy się jej delikatnością i jednocześnie charakterystycznym smakiem, którego nie da się podrobić w żaden inny sposób.

Tarty na słono możemy oczywiście przygotowywać samodzielnie. Nauczmy się je robić, korzystają z przepisów dostępnych w Internecie. Starajmy się regularnie odkrywać nowe wersje tego tania i te ciekawsze zapisujmy sobie na kartce bądź na komputerze. Tartami będziemy mogli oczarowywać swoich gości. Podamy je podczas własnych urodzin czy nawet w trakcie karnawału bądź sylwestra, zastępując nimi tradycyjne sałatki i proste zapiekanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *