Jak przeprowadza się badania geotechniczne?

Kategorie Budownictwo
geotechnika

Geotechnika to dziedzina zajmująca się właściwościami gruntów, które są przeznaczone jako teren do zabudowy. Każde przedsięwzięcie budowlane na gruncie rozpoczynana się od badań geotechnicznych. Dotyczy to zarówno budowy domu, tuneli, dużych budowli czy dróg, przez co prawie każdy spotkał się już z tą nauką.

Badania geotechniczne odbywają się w trzech etapach. Praca zaczyna się badaniem wstępnym, które określa teren budowy, a także sprawdza rodzaj gruntu jaki znajduje się na danym terenie. Geotechnicy posiadają wiele sposobów badania gruntu. Często wykonywane jest wiercenie badawcze, które określa układ warstw podłoża, ustala położenie warstw wodności oraz pozwala na zbadanie laboratoryjne gruntu. Więcej dowiesz się na: www.titan.com.pl/geotechnika. W ten sposób można dowiedzieć się czy dany teren jest podatny przykładowo na zalania.

Badania wykorzystują także sondowanie, którego zadaniem jest określenie czy grunt jest spoisty czy niespoisty. Ta informacja pozwala określić stopień zagęszczenia, plastyczności a przede wszystkim wytrzymałości gruntu. Rodzaj gruntu jest bardzo istotny, gdyż ta informacja pozwala na wybranie odpowiednich materiałów aby budowla była odpowiednio stabilna. Drugi etap ma miejsce podczas procesu budownictwa, na tym etapie kontrolowane jest prawidłowość prac.

Budownictwo musi ściśle współgrać z wytycznymi geotechniki. Trzeci etap to działania dotyczące kontroli budynku podczas jego użytkowania. Wszystkie etapy są niezbędne do funkcjonowania geotechniki, która zapewnia bezpieczeństwo budowli, oraz pozwala na to aby nowa infrastruktura służyła jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *